راهنمای خرید لامپ ال ای دی

امروزه لامپ‌های ال‌ای‌دی(LED) تحولی عظیم در صنعت روشنایی ایجاد نموده‌است. مصرف فوق العاده کم و طول عمر بالا دو مشخصه مهم لامپ‌ ال‌ای‌دی(LED) می‌باشد که تصمیم برای خرید آنها را آسان می‌کند. همچنین امکان تولید در سایزها و شکل‌های مختلف، حق انتخاب وسیعی را برای مصرف کنندگان مهیا ساخته و متأسفانه وجود لامپ های کم‌کیفیت انتخاب را سختر؛ چرا که در کشور ما بسیاری از واردکنندگان تنها بفکر منافع خود می‌باشند. حتی بعضاً دیده شده که یک شرکت بمدت ۶ ماه یا یکسال برای محصول خود گارانتی می‌دهد. اما بعد از گذشت چندماه دیگر اسمی از آن شرکت یا برند در بازار نیست و فروشنده از تعویض کالای معیوب سر باز می‌زند. در ادامه خواهیم دید که این گارنتی ها تنها یک حقه فروش می‌باشند.

به هنگام خرید یک لامپ ال‌ای‌دی تنها کافیست به چند نکته ساده توجه داشته باشید. این نکات برای تمام محصولات ال‌ای‌دی قابل استفاده و استنباط است. در این نوشته سعی بر آن شده حتی‌المکان از کلمات و اصطلاحات ساده استفاده شده تا از پیچیدگی مطلب کاسته شود. برای یک انتخاب خوب در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شدت روشنایی

شدت روشنایی یا لومن(Lumen) به مقدار نوری که یک لامپ(منبع روشنایی) تولید می‌کند٬ گفته می‌شود. یکی از ملاک‌های هزینه در تولید یک لامپ ال‌ای‌دی٬ رسیدن به لومن بالاتر می‌باشد. به طور متوسط لامپ‌های ال‌ای‌دی باید بین ۸۰ تا ۹۰ لومن در هر وات، نور تولید کنند. به عنوان مثال: یک لامپ ال‌ای‌دی ۱۰ وات باید حدوداً ۸۵۰ لومن نور تولید کند. حال چندین نکته در این بخش شایان ذکر است.

  •  امکان تولید ال‌ای‌دی با لومن بالاتر نیز ممکن است. اما بنا بدلایلی (که در این مطلب نمی‌گنجد) طول عمر ال‌ای‌دی پایین خواهد آمد.
  •  لومن بالاتر یعنی تولید گرمای بیشتر. که برای دفع آن نیاز به خنک کننده‌های آلومینومی می‌باشد، در نتیجه هزینه‌ی نهایی محصول را بالا خواهد برد.

شما به عنوان یک خریدار باید به این نکته توجه داشته باشید که یک ال‌ای‌دی با شدت روشنایی بالا نه تنها هرگز ارزان نیست بلکه سبک هم نیست! چرا که آلومینیوم بکار رفته در محصول باعث سنگینی آن خواهد شد. همچنین همیشه از فروشندگان بخواهید که لامپ ال‌ای‌دی را برای شما روشن کرده به سمت زمین یا دیوار بگیرند. چرا که بعضی از لامپ‌ها دارای لنز بوده و فروشنده با انداختن نور در چشم شما سعی در اغوا کردنتان دارد.

اندیس نمود رنگ (CRI)

اندیس نمود رنگ در یک تعریف ساده، یعنی تشخیص رنگ ها! چشم انسان به کمک نور خورشید می‌تواند تمام طیف‌های رنگی را تشخص دهد. لذا نور خورشید را مبنا قرار داده و به آن عدد ۱ (یا ۱۰۰ درصد) را اختصاص داده‌اند. اما در سیستم‌های روشنایی ال‌ای‌دی رسیدن به این عدد بسیار سخت و پر هزینه است. به طور معمول شرکت‌های معتبر جهانی، کمیت‌های استانداردی را برای محیط‌های مختلف بکار می‌برند. بطور مثال شرکت اسرام آلمان برای لامپ‌های ال‌ای‌دی تجاری خود از اندیس ۰.۹ (یا ۹۰ درصد)٫ برای لامپ‌های خانگی از اندیس ۰.۸ (یا ۸۰ درصد) و برای لامپ‌های خیابانی از اندیس ۰.۷ (یا ۷۰ درصد) بهره می‌برد. با توجه به مطالب بالا شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا باید از اندیس نمود رنگ بالا استفاده نمود. این سوال را می‌توان با مثالی ساده که برای اکثر ما اتفاق افتاده است، جواب داد.

به فروشگاهی می‌روید و یک لباس مشکی را انتخاب می‌کنید، اما فروشنده می‌گوید این لباس سرمه‌ای سیر است! همراه شما می‌گوید نه این قهوه‌ای سوخته است! کدام یک درست میگویند؟ علت این تفاوت ها در واقع به نوری بستگی دارد که به چشم ما میرسد. به علت فقدان اندیس نمود رنگ٫ چشم ما قادر به تشخیص دقیق رنگ لباس نیست! در شکل زیر میتوان به آسانی به اهمیت اندیس نمود رنگ پی برد.

مقایسه اندیس نمود رنگ

همانطور که متوجه شدید در فروشگاه به علت استفاده از لامپ های نامرغوب با اندیس نمود رنگ پایین امکان تشخیص رنگ ها میسر نیست. همچنین  شایان ذکر است استفاده از اندیس نمود رنگ بالا (CRI) در محیط خانه باعث می‌شود تا وسایل خانه جذاب‌تر و زندگی دلنشین‌تر شود. برای فهمیدن اندیس نمود رنگ (CRI) یک لامپ ال‌ای‌دی تنها راه اسنتباط آن، توجه به مشخصات روی جعبه است. در صورتی که بر روی جعبه این مشخصه نوشته نشده باشد، بدیهی است که از مقدار اندیس نمود رنگ پایینی بهره می‌برد.

امکان دفع حرارت

تمام محصولات ال‌ای‌دی گرما تولید می‌کنند. همان طور که در بخش شدت روشنایی به آن اشاره شد، یک لامپ ال‌ای‌دی باید برای دفع حرارت تولید شده از یک سیستم مهندسی‌شده بهره ببرد. بطور معمول خنک کننده‌های آلومینیومی بهترین گزینه برای دفع این حرارت می‌باشند. زمانی که می‌خواهید یک لامپ ال‌ای‌دی بخرید، می‌توانید بسادگی از وزن آن متوجه آلومینیوم بکار رفته در آن شوید. در صورتی که لامپ ال‌ای‌دی از هیج  سیستم خنک کننده‌ای استفاده نکند، می‌توان به یقین گفت که آن لامپ بعد از مدت کوتاهی خواهد سوخت یا کم نور خواهد شد.

گارانتی

گارانتی مهمترین بخش این مطلب می‌باشد. چرا که متاسفانه بسیاری از فروشندگان در هنگام عرضه این محصول از گارانتی آن بسیار تعریف می‌کنند، اما به هنگام خرابی جنس معیوب به بهانه‌های مختلف از تعوض آن خودداری می‌کنند. نکاتی که باید در رابطه با گارانتی یک محصول در نظر داشت بشرح زیر است:
  1. یکی از تبلیغاتی که در رابطه با لامپ های ال‌ای‌دی می‌شود، طول عمر بالای آن‌ها مانند ۲۵ هزار ساعت یا حتی ۵۰ هزار ساعت می‌باشد. با یک ضرب و تقسیم ساده می‌توان به راحتی فهمید که یک لامپ ال‌ای‌دی بفرض ۸ ساعت استفاده در روز باید چندین سال کار کند. پس گارانتی‌های ۶ ماهه یا حتی یکساله تنها یک روش بازار یابی برای جلب مشتری است. پیشنهاد می‌شود تنها لامپ‌های ال‌ای‌دی با حداقل گارانتی ۲ سال را انتخاب کنید.
  2. محصولی را خریداری کنید که رسما روی آن تاریخ گارانتی ذکر شده باشد. هرگز فاکتور خرید را بعنوان گارانتی قبول نکنید. چرا که هم نگه داشتن یک فاکتور برای ۲ سال سخت است٫ هم فاکتور فروشندگان متفرقه نمی‌تواند یک گارانتی معتبر باشد و حتی ممکن است بعد از یکسال آن فروشنده فعالیت صنفی خود را متوقف کرده باشد.
  3. محصولات شرکت های معتبر را خریداری کنید. براحتی می‌توانید با پرسجو از چند فروشگاه شهرت یک شرکت را بررسی کرد و همچنین اطلاعاتی از نحوه گارانتی محصول بدست آورید.

قیمت

با توجه با مطالب بالا، مشخص است لامپی که تمام نکات مثبت فوق را داشته باشد، ارزان نخواهد بود. همچنین از قدیم گفته‌اند که هیچ ارزانی‌ای بی‌حکمت نیست. لذا توصیه ما به شما خریداران محترم این است که برای خرید لامپ ال‌ای‌دی یکبار هزینه کنید، خوب هزینه کنید، و چندین سال استفاده کنید. 

مطلب فوق را می‌توان به نکات زیر خلاصه کرد:

  • لامپ ال‌ای‌دی باید حداقل دارای ۸۰ لومن بر وات قدرت روشنایی داشته باشد.
  • اندیس نمود رنگ آن بالای ۰.۸ ( ۸۰ درصد) باشد.
  • حتما دارای یک سیستم خنک کننده، مانند آلومینیوم باشد.
  • دارای حداقل گارانتی ۲ سال با درج تاریخ روی محصول باشد.

منبع متن: مینی فید
منابع علمی: ویکی پدیا یک - ویکی پدیا دو - اسرام